Menu

Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto, które pełnymi garściami czerpie ze swoich największych zasobów. Wody. I ludzi. Tu opowieści płyną same, wystarczy wsłuchać się w rytm miasta. W Bydgoszczy każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu unikalne muzea i piękne, zielone tereny sprzyjające aktywności. Jest niezwykle interesujący szlak pokazujący ścisły związek miasta z wodą, miłośnicy architektury mogą podziwiać za to urokliwe, secesyjne kamienice. Są romantyczne zakamarki i miejsca, w których można miło spędzić czas w rodzinnym gronie. W Bydgoszczy panuje swobodna atmosfera. Nie ma tu jeszcze natłoku turystów, więc zwiedzanie miasta to czysta przyjemność. Chodźcie z nami na spacer i zobaczcie, co warto zobaczyć w Bydgoszczy!

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Przy Placu Teatralnym przekraczamy most nad Brdą. Już z daleka widać charakterystyczne sylwetki spichrzów. Jedynie trzy spichlerze o szachulcowej budowie przetrwały do naszych czasów i stanowią obecnie symbol miasta. Nad wodą spokojnie unosi się linoskoczek – rzeźba Przechodzącego przez rzekę upamiętnia wejście Polski do Unii Europejskiej. Wzdłuż nabrzeża cumują statki, m.in. Barka Lemara i tramwaje wodne. Ledwo ruszyliśmy na spacer po Bydgoszczy, a już wiemy, że to miasto na pewno nas zaskoczy.

Zmierzamy dalej, w stronę Starego Rynku. Centralny plac w mieście otoczony jest urokliwymi kamienicami. W jednej z nich, punktualnie o godzinie 13:13 oraz 21:13, w oparach dymu pojawia się postać Twardowskiego. Podczas swojego pobytu w Bydgoszczy słynny czarnoksiężnik pomieszkiwał w Gospodzie pod Zgorzelcem. Wokół placu mieści się mnóstwo kawiarni oraz restauracji, a wieczorami Rynek tętni życiem.

Nie brakuje tu oczywiście zabytkowych budynków – w monumentalnym gmachu dawnego kolegium jezuickiego mieści się obecnie Ratusz. Tuż obok Rynku znajduje się najstarszy, bo pochodzący z XV wieku, kościół w mieście – to katedra św. Marcina i Mikołaja. Warto zajrzeć do środka, bo wnętrze naprawdę robi wrażenie.

Klimat dawnej Bydgoszczy poczuć można na ulicy Długiej. Urok tego miejsca tkwi w stylowych kamieniczkach. Kiedyś było to handlowe centrum miasta, dziś już straciło na swoim znaczeniu. Przy Długiej warto zajrzeć do Muzeum Mydła i Historii Brudu, a także zobaczyć zabytkowy tramwaj (sezonowo działa tu informacja turystyczna) oraz pochylić głowy nad Bydgoskimi Autografami.

Warto zostać tutaj na dłużej, ułatwiają to atrakcyjne cenowo noclegi w Bydgoszczy w Agroturystyce Drzemka.