Menu

Nowa Wieś Wielka

Jedną z największych atrakcji gminy Nowa Wieś Wielka jest niewątpliwie Puszcza Bydgoska. Zajmuje ona 2/3 ogólnej powierzchni terenu gminy, w tym spora część objęta jest ochroną, stanowiącą gwarancję wysokiej jakości środowiska przyrodniczego. Puszcza zajmuje pola wydmowe, które były łachami piaszczystymi dawnej prarzeki.

Co warto zobaczyć w Nowej Wsi Wielkiej?

Puszcza Bydgoska to duży kompleks leśny położony w centrum Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Chociaż dawno utraciła swój pierwotny charakter, jest dla Bydgoszczy i regionu bezcennym obiektem przyrodniczym, pozostałością dzikich i nieprzystępnych puszcz średnio-wiecznych oraz ważnym ogniwem naturalnego korytarza ekologicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Jezioro Jezuickie

Na południowo-zachodnim skraju puszczy rozciąga się bardzo ciekawy, o rozbudowanej linii brzegowej zbiornik wodny – Jezioro Jezuickie (14,7 km², głębokość do 10 m). Wokół jeziora rozmieszczonych jest kilka kąpielisk: Chmielniki, Piecki, Prądocin oraz tzw. Cypel i Kobra (dzikie kąpieliska). Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Jezuickim najlepiej spędzać w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Chmielnikach oraz w Pieckach. A nocleg w Agroturystyce Drzemka w położonym w Tarkowie Dolnym. Nad jeziorem istnieje m. in. możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Dla miłośników wędkarstwa Jezioro Jezuickie ze swoimi płyciznami i głębiami jest wymarzonym miejscem łowienia ryb nawet przez cały rok.

Warto zostać tutaj na dłużej, ułatwiają to atrakcyjne cenowo noclegi w Nowej Wsi Wielkiej w Agroturystyce Drzemka.