Menu

Złotniki Kujawskie

Złotniki Kujawskie położone są na północnym krańcu Kujaw, w powiecie inowrocławskim. Z zachodniej strony graniczy poprzez Noteć z Pałukami, z północnej z Puszczą Bydgoską.

Urozmaiceniem rzeźby terenu są pagórki oraz ciąg jezior, z których najatrakcyjniejszym jest jezioro Tuczno. Przy nim mieści się wart zainteresowania kompleks turystyczno-rekreacyjny.Przepływająca przez teren gminy rzeka Noteć połączona z licznymi jeziorami za pośrednictwem strug i kanałów, stwarza doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa i innych sportów wodnych. Łączy ona obszar gminy drogą wodną z innymi regionami.

Rzeka Noteć i prowadzący nią szlak wodny, liczne jeziora oraz przepiękne zabytkowe dworki, parki i zieleńce, a w nich pomniki przyrody, sprawiają, że okolice są atrakcyjne krajobrazowo i turystycznie.

Co warto zobaczyć w Złotnikach Kujawskich?

Na terenie gminy na szczególną uwagę zasługują najstarsze, malowniczo położone wsie. Wśród nich Dźwierzchno, które w latach 966-1025 było siedzibą biskupów kujawskich. Przez wieś tą przebiegał szlak bursztynowy, łączący południe Europy z Bałtykiem, a także szlak królewski, łączący Kraków i Śląsk z Pomorzem. Odkryto tam ślady osadnictw datowanych na wczesną epokę żelaza (500-2000 p.n.e.) oraz relikty budynku z XIII-XIV w. Innymi atrakcyjnymi wsiami są: Lisewo Kościelne – wieś rycerska z XI wieku, położona między malowniczymi jeziorami; Tuczno – jego udokumentowane dzieje sięgają XIII wieku; Palczyn – w czasie „potopu szwedzkiego” toczyły się w jego okolicach potyczki między zwolennikami króla Jana Kazimierza a stronnikami Jerzego Lubomirskiego.

Zabytki Złotnik Kujawskich

Do zabytkowych obiektów gminy zaliczyć można XIX i XX-wieczne kompleksy dworsko-pałacowe wraz z przydworskimi parkami oraz przydrożne kapliczki.

XIX-wieczny kościół pw. św. Piotra i Pawła w Tucznie, w którym znajdują się zabytkowe renesansowe dzieła sztuki sakralnej oraz XX-wieczny kościół pw. św. Marii Magdaleny w Lisewie Kościelnym wraz z pomnikiem „Pieta” na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Warto zostać tutaj na dłużej, ułatwiają to atrakcyjne cenowo noclegi w Złotnikach Kujawskich w Agroturystyce Drzemka.